درخشش المو به عنوان مهاجم کاذب و  برتری عددی در خط میانی از بارزترین نکات

سه شنبه شب در دیداری حساس از چارچوب رقابت‌های یورو 2020 در مرحله‌ی نیمه نهایی دو تیم ایتالیا و اسپانیا به مصاف هم رفتند که در نهایت پس از یک بازی جذاب، دیدنی و نفس‌گیر ایتالیا در ضربات پنالتی اسپانیا را حذف، و خود به دور بعد صعود کرد. فارغ از حساسیت‌های مسابقه و همچنین سطح فنی بالای بازیکنان هر دو تیم، این بازی از نظر تاکتیکی نیز مهم و جذاب قلمداد می‌شد. نبرد ایتالیای جذاب و هماهنگ مانچینی که از ابتدای تورنومنت ساختار کلی بازی و نفرات خود را حفظ کرده بود و اسپانیایی که چند تغییر جزئی و بزرگ را از همان اول جام به خود دیده بود و آخرین ‌آن‌ها نیز تصمیم جسورانه‌ی انریکه برای بازی دادن به دنی المو -ستاره جوان لایپزیش آلمان- در پست مهاجم نوک محسوب می‌شد. این تصمیم باعث شد تا برای اولین بار در این جام، ضعف‌های دفاعی ایتالیا نمایان شود.

 

بازی‌سازی فاز یک اسپانیا

ایتالیا برای پرس اسپانیا، چینش 352 به خود می‌گرفت. اینسینیه و ایموبیله وظیفه‌ی اعمال فشار روی مدافعان مرکزی اسپانیا را داشتند، در حالی که فدریکو کیه‌زا و امرسون جلو کشیده پرس را روی دو فولبک لاروخا انجام می‌دادند. میانه‌ی زمین جایی بود که پرس ایتالیا سنگین و با هدف تکل‌زنی و پس‌گیری توپ انجام می‌شد. جورجینیو، وراتی و بارلا هر کدام به ترتیب پدری، کوکه و بوستکتس را یارگیری کرده بودند. المو از پست خود خارج می‌شد تا به بازی‌سازی اسپانیا کمک کند و ایتالیا هیچ برنامه‌ای برای مهار او نداشت. دفعات زیادی در بازی دیدیم که جورجینیو یا یک هافبک دیگر ایتالیا در دو راهی است که کدام هافبک اسپانیا را یارگیری کند. برتری چهار در مقابل سه اسپانیا در خط میانی کلید آن‌ها برای شکست پرس آتزوری و انتقال توپ به فازهای بعدی بود.

از ‌آن‌جایی که پرس مهاجمان ایتالیا روی مدافعان اسپانیا پرس سنگینی نبود و ببیشتر تمرکز مانچینی بر پرس شدید هافبک‌های طراح و خطرناک اسپانیا بود، مدافعان لاروخا با مهارت فوق‌العاده‌ای که در کار با توپ داشتند می‌توانستند این پاس‌های طولی را به مهاجمان اسپانیا و به خصوص المو برسانند.

پرس ایتالیا

وراتی در دو راهی که یار مستقیم خود یعنی کوکه (سمت چپ) را یارگیری کند و یا المو را (سمت راست).

اینسینیه و ایموبیله مامور پرس مدافعان مرکزی ایتالیا و باقی بازیکنان که یارگیری‌شان مشخص شده. به المو در گوشه سمت راست تصویر دقت کنید که برای کمک به بازی‌سازی به سمتی توپ جریان دارد حرکت می‌کند و کاملاً آزاد است.

در نیمه‌ی دوم، مانچینی دست به تغییر زد و برای جلوگیری از این بازی رو به جلو و با سرعت بالای اسپانیا در زمین لاجوردی پوشان (به دلیل شکستن پرس آن‌ها)، خط پرس تیم خود را تا میانه‌ی زمین عقب آورد و کار را با سبستم 451 ادامه داد. توجه کنید پرس تیمی در هر منطقه‌ای از زمین می‌تواند انجام می‌شود؛ حال ممکن است مربی مثل کلوپ بخواهد از یک سوم دفاعی حریف این فشار را آغاز کند یا مربی مثل سیمئونه در یک سوم دفاعی خودی این کار را انجام دهد.

اگر خط پرس (جلوترین بازیکنان ترکیب) در میانه‌های زمین جایگیری کنند، در این صورت دو حالت وجود دارد:

1- مید بلاک: تمرکز بر روی پوشش فضاها. بازیکنان منفعل و ایستا هستند.

2- مید پرس: تیم به همان شکل مید بلاک جایگیری کند، اما با این تفاوت که بازیکنان در این حالت باید دوندگی داشته باشند و بازیکنان حریف را تحت فشار بگذارند.

در فرم مید پرس هم تمرکز اصلی ایتالیا روی مارک کردن و فشار آوردن به هافبک‌های اسپانیا بود و وینگر‌ها نیز مدافعان کناری جلو کشیده را پرس می‌کردند. فشار خاصی روی مدافعان میانی انریکه وارد نمی‌شد و تنها مهاجم نوک تیم سعی در پوشش مسیر پاس بین مدافعان میانی و بوسکتس داشت.

برتری عددی چهار به سه اسپانیا در میانه زمین. منطقه قرمز به طور حدودی زون 14 است.

 

مید پرس ایتالیا

پرس نفر به نفر پنج هافبک ایتالیا روی سه هافبک و دو مدافع کناری اسپانیایی‌ها. باز هم به المو که با دایره مشخص شده است دقت کنید.

برای غلبه بر مید پرس و خلق موقیعت، یکی از مهم‌ترین نکات این است که تیم بتواند به نحوی به فضای پشت خط هافبک دست پیدا کند. این فضا که منطقه 14 هم جزئی از آن است برای ارسال پاس‌های کلیدی و فرار مهاجمان بسیار مهم می‌باشد زیرا در فاصله و زاویه‌ی مناسبی نسبت به دروازه قرار دارد. حفاظت از این فضا برای تیمی که مید پرس کار می‌کند بسیار مهم است، خصوصاً اگر چهار دفاعِ باشد (زیرا در سیستم سه دفاعِ یکی از سه مدافع می‌تواند برای پوشش فضای پشت هافبک‌ها از پستش خارج شود و دو مدافع دیگر جای خالی او را پوشش دهند، اما اگر در سیستم چهار دفاعِ یکی از مدافعان میانی از پست خود برای پوشش خارج شود فضای بسیار خطرناکی برای پیش‌روی حریف آزاد می‌شود).

برتری عددی چهار به سه اسپانیا در خط میانی باعث می‌شد تا آن‌ها بتوانند دفعات زیادی مهاجم کاذب تیم یا پدری یا حتی وینگرها که بین خطوط حرکت می‌کردند را در فضای پشت خط هافبک و منطقه 14 صاحب توپ کنند، مثل تک گلی که در آن بازی به ثمر رساندند.

گل اسپانیا

سه هافبک اسپانیا یعنی بوسکتس، رودری و پدری یارگیری شده‌اند، اما موراتا که پس از ورودش به زمین مهاجم نوک تیم شده بود، همان وظایف المو را داشت و با خارج شدن از پست‌اش یک گزینه پاس کاملاً آزاد و در دسترس را برای لاپورت ایجاد کرد. در نهایت همین صحنه مستقیماً تبدیل به گل اول اسپانیا شد که می‌توانید یک بار دیگر با نظاره کردن ویدیوی صحنه‌ گل این برنامه‌ی اسپانیا را بیش‌تر درک کنید.

لاروخا با استفاده از مهاجم نوک کاذب، دعوت به پرس حریف و ایجاد برتری عددی در میانه زمین توانست از حفره‌ی خط دفاعی تیم مانچینی استفاده کند. شاخص گل مورد انتظار ( xG) شاگردان انریکه در این بازی 1/7 بود؛ بالاترین میزان گل مورد انتظاری که ایتالیا در این تورنومنت متحمل شده، اما انگلیس و گرت ساوتگیت چگونه می‌توانند با این الگو به ایتالیای شکست ناپذیر ضربه بزنند؟

اول از همه، به کارگیری ترکیب پنج دو سه می‌تواند آسیب زننده باشد. با این چینش، انگلیس در مقابل ایتالیا یک بازیکن کمتر در میانه‌ی زمین خواهد داشت و این موضوع مقابل خط هافبک قدرتمند ایتالیا متشکل از جورجینیو، وراتی و بارلا که به سطح بالایی از هماهنگی با هم رسیده‌اند به معنای خودکشی خواهد بود.

ایتالیا از همان ابتدای تورنومنت و دیدار با ترکیه تا همین بازی اخیر مقابل اسپانیا نشان داده که در هنگام در اختیار نداشتن توپ به جای عقب نشستن و تلاش برای سازماندهی دوباره‌ی دفاع تیمی، قصد دارد به بازیکنان حریف حمله کند و با پرس و کانترپرس خود بازی‌سازی تیم مقابل را مختل کند. آن‌ها معمولاً در نیمه‌ی اول این فشار را از زمین خودی تیم مقابل اعمال می‌کردند و در نیمه‌ی دوم برای ذخیره‌ی انرژی، خط پرس‌شان را تا نیمه‌ی زمین عقب می‌بردند.

در هر حال، انگلیس باید راهی برای شکست این پرس ایتالیا پیدا کند؛ در نیمه‌ی اول بازی مقابل دانمارک مشاهده کردیم که آن‌ها چند اشتباه بد در برابر پرس از جلوی هماهنگ وایکینگ‌ها داشتند و هیچ دور از انتظار نیست اگر هافبک‌های انگلیس این اشتباهات را در مقابل پرس نفر به نفر ایتالیایی‌ها هم تکرار کنند. شایعاتی به گوش می‌رسد مبنی بر احتمال حضور جردن هندرسون از ابتدای بازی که با توجه به نکات ذکر شده، اصلاً این موضوع بعید نخواهد بود. هندرسون یکی از بهترین آمارهای ارسال پاس موثر را در اروپا دارد و می‌تواند با پاس‌های بلند و خط شکن انگلیس را از زیر فشار خارج کند.

سه شیرها با الهام‌گیری از اسپانیای انریکه، می‌تواند از کین به عنوان نه کاذب استفاده کنند تا همان برتری عددی چهار مقابل سه در میانه‌ی میدان تشکیل شود و با استفاده از همین برتری، انگلیس از زون 14 نهایت استفاده را ببرد. مورینیو در فصلی که گذشت نشان داد کین صرفاً یک تمام کننده نیست و می‌تواند یکی از بهترین مهاجمان جهان در بازی بین خطوط و موقیعت‌سازی باشد. او با چهارده پاس‌گل، بیش‌ترین تعداد را در بین بازیکنان لیگ به ثبت رسانده و طبق آمار بین مهاجمان بیش‌ترین تعداد پاس صحیح در یک سوم هجومی را به ازای هر نود دقیقه ارسال کرده است (منبع آمار: FBref).

کین کلید برتری