ترجمه اختصاصی آنساید از مقاله‌ای در سایت TOTAL FOOTBAL ANALYSIS MAGAZINE

 

 

در سال ۲۰۱۲ مارکو وراتی با پیوستن به پی اس جی بسیاری را در ایتالیا متعجب کرد. همه فکر می‌کردند او قرار است مانند بسیاری از بازیکنان بااستعداد و نو ظهور فوتبال ایتالیا به یوونتوس بپیوندد. به جای آن، وراتی تصمیم گرفت به تیمی در فرانسه برود که در آغاز مسیر خود برای تبدیل به یک ابرقدرت در فوتبال قرار داشت. در حال حاضر، جایگاه پی اس جی از زمین تا آسمان با گذشته فرق دارد. آن‌ها به تازگی لیونل مسی را به خط حمله‌ی قدرتمند خود که پیش از این شامل امباپه و نیمار می‌شد، اضافه کردند. علاوه بر همچین خط حمله‌ی ترسناکی، آن‌ها از خط هافبک موثر و باکیفیتی برخوردار هستند که توسط وراتی -که در اوج دوران بازی خود قرار دارد- اداره می‌شود.

آمارهای ثبت شده توسط وراتی نشان از یک هافبک مدرن که در تمامی فازهای بازی خوب است را می‌دهد. تنها مشکل بزرگ او، سابقه‌ی مصدومیت‌های زیادَش است که او را از بازی‌های زیادی در هر فصل محروم می‌کند. اگر مصدومیت‌ها دست از سر او بر می‌داشتند بدون شک وراتی به عنوان یکی از بهترین بازیکنان جهان یاد می‌شد.

در فصل ۲۰/۲۱، وراتی ۱۵۸۰ دقیقه در لیگ یک فرانسه به میدان رفت. بین تمامی ویژگی‌های سبک بازی او، بیش از همه قابلیت پاس‌دهی و کمک به پیش‌روی توپ او چشم‌گیر است. او به طور میانگین در هر نود دقیقه آمار فوق‌العاده‌ی ۱۴/۵۸ پاس به یک سوم هجومی و ۳/۳ پاس به محوطه‌ی جریمه حریف را ثبت کرده است. با توجه به اینکه پی اس جی تقریباً در همه‌ی بازی‌های داخلی مالکیت توپ بیش‌تری داشت، وراتی یک مهره مهم در ساختار تاکتیکی پاریس به شمار می‌رود. او در فصل قبل نقش کلیدی داشت و انتظار می‌رود در این فصل هم همین نقش را ایفا کند.

با تمام این اوصاف، در ادامه می‌خواهیم نگاهی به چند بازیکن جالب بیاندازیم، اول از همه قرار است سفری به هلند داشته باشیم.

 

رایان گرافنبرخ، ۱۹ ساله، آیاکس و هلند

 

هنگام استفاده از داده‌ها در پروسه‌ی جذب بازیکن باید به دو نکته توجه کرد: سبک تیم و سطح لیگ داخلی. ما از قبل می‌دانیم پی اس جی تیمی است که بازی خود را بر حریف دیکته می‌کند و همچنین با اختلاف در لیگ فرانسه پیشتاز است. این‌ها حقایق ساده‌ای هستند که هنگام مشاهده پروفایل آماری وراتی باید آن‌ها را در نظر گرفت. او برای بهترین تیم لیگ بازی می‌کند و این موضوع در آمارهای او تاثیرگذار است.

همین موضوع برای رایان گرافنبرخ نیز صدق می‌کند. آیاکس هنوز در لیگ داخلی تسلط دارد و شاید پی‌اس‌وی این فصل حرف‌هایی برای گفتن داشته باشد. با مشاهده به آمار گرافنبرخ می‌توان دریافت که او به اندازه‌ی وراتی در زمینه‌ی ارسال پاس و کمک به پیش‌روی توپ به جلوی زمین، برتری و قدرت دارد.

با ۲۷۶۳ دقیقه بازی در فصل قبل اردیویزه، به ازای هر نود دقیقه گرافنبرخ ۹/۵۴ پروگرسیو پاس ارسال کرد، ۹/۷۴ پاس به یک سوم هجومی و ۳/۷۵ پاس به محوطه جریمه حریف. همچنین این هلندی جوان تاثیرگذاری بیش‌تری در آمارهای هجومی نسبت به مارکو وراتی دارد؛ با ۱/۵ شوت و ۱/۱۷ لمس توپ در محوطه حریمه (به ازای هر نود دقیقه)، آمارهایی چشم‌گیر برای یک هافبک میانی.

به نظر می‌رسد گرافنبرخ قرار است یک فصل دیگر در آمستردام بماند و سپس به باشگاه جدیدی نقل مکان کند. باشگاهی که در نهایت او را جذب کند، یک الماس واقعی به دست آورده است.

نیکولو راولا، ۱۹ ساله، جنوا و ایتالیا

 

برای بازیکن بعدی قرار است به زادگاه وراتی برگردیم و مشخصات هافبک ۱۹ ساله‌ی بولونیا را بررسی کنیم. او محصول آکادمی جنوا است اما بازی‌های خوب او در تیم‌های ملی پایه ایتالیا و سری آ باعث شد تا نظر بسیاری از باشگاه‌های بزرگ به او جلب شود. یوونتوس سریع دست به کار شد تا از حضور یکی از بزرگ‌ترین استعدادهای فوتبال ایتالیا در تیم خود مطمئن باشد.

یوونتوس با مبلغ اعلام شده‌ی ۱۶ میلیون با راولا قرارداد امضا کرد اما برای ادامه‌ی روند پیشرفت او، قرار شد تا این جوان بااستعداد تا آخر این فصل را به طور قرضی در جنوا توپ بزند.

از لحاظ آمار راولا در سطح پایین‌تری نسبت به وراتی قرار دارد، اما باز هم باید به نکته‌ای که در ابتدای مقاله مطرح کردیم برگردیم: باید به سبک بازی و ساختار تیم هم توجه داشت. جنوا به هیچ وجه تیمی نیست که بازی خود را به حریفان تحمیل کند و این نکته روی آمارهای راولا تاثیر می‌گذارد. در ۱۲۶۷ بازی در فصل گذشته‌ی سری آ، او به طور متوسط به ازای هر بازی ۶/۳۲ پروگرسیو پاس و ۷/۳۲ پاس به یک سوم هجومی داشت. این ارقام پایین‌تر از اعداد ثبت شده توسط وراتی هستند اما باید در نظر بگیرید جنوا رویکرد خیلی محتاطانه‌تری نسبت به پی اس جی دارد و اگر تناسب ببندیم، آمارها تقریباً مانند هم هستند. راولا همچنین در آمارهای تدافعی باز هم تفاوت‌هایی دارد. او آمار شگفت‌انگیز ۹/۴۵ دوئل دفاعی در هر بازی و درصد موفقیت ۶۱/۶۵% را ثبت کرده، و همچنین به ازای هر بازی ۵/۶۷ قطع توپ منجر به بازیابی مالکیت توپ داشته است.

 

رودریگو نستور، ۲۱ ساله، سائوپائولو و برزیل

 

برای سومین بازیکن این لیست باید به آمریکای جنوبی و برزیل رجوع کنیم، جایی که بازیکن ۲۱ ساله‌ی برزیلی کنترل خط هافبک سائوپائولو را بر عهده گرفته است. رودریگو نستور تاثیر کم‌تری در زمینه‌ی پاس‌دهی و کمک به پیش‌روی توپ نسبت به وراتی دارد، شاید به نظر برسد خصوصیات او تشبیه چندانی به نابغه‌ی ایتالیایی نداشته باشد اما اگر به طور کلی به پروفایل او نگاه کنیم می‌بینیم او به همان اندازه‌‌ی وراتی در تیم خود موثر و مفید است.

با تنها ۷۳۷ دقیقه بازی در فصل ۲۰۲۱ سری‌ آ برزیل، باید اعتراف کرد داده‌های او در مقیاس نسبتاً کوچکی ثبت شده است. او به ازای هر نود دقیقه، ۶/۴۷ پاس پروگرسیو و ۵/۶۲ پاس به یک سوم هجومی را داشته. به هر حال او در آمارهای هجومی و دفاعی موثرتر بوده است. به طور متوسط او در هر بازی ۷/۳۳ دوئل دفاعی با درصد موفقیت ۶۰% همراه با ۵/۰۳ قطع توپ منجر به بازیابی مالکیت توپ ثبت کرده. در بخش هجومی، نستور به ازای هر نود دقیقه ۱/۱ شوت زده و ۱/۳۴ لمس توپ در محوطه‌ جریمه‌‌ی حریف داشته است.

 

اُرکون کوکچو، ۲۰ ساله، فاینورد و ترکیه

 

برای آخرین بازیکن این لیست یعنی کوکچوی ترک تبار، باید دوباره به هلند برگردیم. کوکچو در حقیقت محصول آکادمی خرونیخن است اما قبل از اینکه بازی رسمی انجام دهد از این باشگاه جدا شد و به فاینورد پیوست. با وجود بازی در تیم‌های ملی پایه هلند، اما او رسماً اعلام کرد که در رده بزرگسالان می‌خواهد برای ترکیه به میدان برود.

در ماه‌های اخیر علاقه‌ی زیادی از سوی تیم‌ها برای جذب او وجود دارد و به تیم‌هایی مانند آرسنال و اشتوتگارت لینک شده است. در حالی که او در پاس‌دهی و کمک به پیش‌روی توپ قوی است اما این عملکرد هجومی اوست که چشم‌گیرتر می‌باشد. فصل قبل او ۱۷۳۳ دقیقه در اردیویزه بازی کرد و به طور متوسط در هر نود دقیقه ۷/۸۴ پاس پروگرسیو و ۷/۵۸ پاس به یک سوم هجومی به ثبت رسانده بود. در بخش هجومی کوکچو به ازای هر نود دقیقه ۲/۶۵ شوت زده و ۱/۴ لمس توپ در محوطه جریمه حریف داشته است.

به نظر من به عنوان جانشین وراتی، کوکچو گزینه‌ی جذابی به نظر می‌رسد.

جمع‌بندی

مارکو وراتی یکی از کامل‌ترین هافبک‌های جهان به شمار می‌رود. او در دفاع جنگنده است و هنگام مالکیت توپ ناثیر زیادی در پیش‌روی توپ به مناطق کلیدی‌تر زمین دارد.

اینجا ما چهار بازیکنی را معرفی کردیم که در بعضی خصوصیات با وراتی شبیه هستند. حال سوال این است که آیا کسی از بین این چهار نفر می‌تواند به سطح مارکو وراتی برسد؟ باید دید. اگر قرار باشد روی یکی از این بازیکنان شرط ببندم، انتخاب من رایان گرافنبرخ خواهد بود.