نبرد ساوتگیت-مانچینی در ایستگاه پایانی یورو

 

به گزارش آنساید دو تیم انگلیس و ایتالیا در فینال رقابت‌های یورو 2020 در حالی به مصاف یکدیگر میروند که دارای دو سرمربی متمایز از لحاظ تجربه میباشند. در ادامه نگاهی به سوابق این دو سرمربی خواهیم انداخت.

گرت ساوتگیت

گرت ساوتگیت

بازیکن اسبق تیم‌های کریستال پالاس، استون ویلا و میدلزبورو که سابقه 57 بازی برای تیم ملی انگلیس و به ثمر رساندن 2 گل ملی را نیز در کارنامه‌ی خود دارد اکنون مسئولیت رهبری سه‌شیرها را به دوش میکشد.

ساوتگیت که با از دست دادن پنالتی خود در جام ملت‌های 1996 مقابل آلمان خاطره بدی را در ذهن هوادان تیم ملی انگلستان بر جای گذاشت حالا موفق به رساندن تیم ملی کشورش به فینال رقابت‌ها در قامت سرمربی شده است. انگلیس برای اولین بار به فینال این رقابت‌ها راه یافته و به دنبال ثبت دومین قهرمانی تاریخ خود در یک رقابت معتبر بین‌المللی است.

گرت ساوتگیت در سال 2016 سکان هدایت سه‌شیرها را بر عهده گرفت. وی کار خود را ابتدا در میدلزبورو آغاز کرد و با هدایت تیم ملی زیر 21 سال انگلیس خود را برای سرمربیگری تیم ملی انگلستان آماده ساخت.

ساوتگیت ماجراجویی خود را در 2015 با حذف در یورو زیر 21 سال شروع کرد اما موفق به رساندن تیم ملی انگلیس به مقام سومی لیگ ملت‌های اروپا در سال 2019 شد. همچنین او سومین مربی تاریخ انگلستان به شمار میرود که توانسته تیم ملی کشورش را به نیمه نهایی جام جهانی (2018) برساند.

رسیدن به فینال یورو اما نقطه عطفی برای گرت ساوتگیت و تیم ملی انگلیس به شمار میرود. از آخرین باری که سه‌شیرها به فینال یک تورنومنت معتبر راه پیدا کردند 66 سال گذشته و حالا آنها دومین فینال تاریخشان و اولین فینال یوروی خود را با سرمربی 50 ساله‌ی انگلیسی تجربه خواهند کرد و امیدوارند تا به مانند فینال قبلی موفق به کسب پیروزی و عنوان قهرمانی شوند.

روبرتو مانچینی

روبرتو مانچینی

مرد ایتالیایی که تجربه 36 بازی ملی و 4 گل زده را داراست اکنون در آستانه قهرمانی با تیم ملی کشورش در قامت سرمربی میباشد.

مانچینی مربیگری خود را از فیورنتینا و به عنوان جانشین فاتح تریم آغاز کرد و موفق به کسب قهرمانی جام حذفی با این تیم شد. سپس به لاتزیو نقل مکان کرد، جانشین آلبرتو زاکرونی شد و قهرمانی جام حذفی را برای آنها به ارمغان آورد.

مانچو سپس به اینتر میلان رفت، باز هم جانشین زاکرونی لقب گرفت و موفق شد پس از 17 سال اسکودتو را به جوزپه مه آتزا بازگرداند. او در مجموع سه قهرمانی سری آ، دو قهرمانی کوپا ایتالیا و دو سوپر جام ایتالیا را به دفترچه افتخارات اینتر اضافه کرد. سه قهرمانی پیاپی در لیگ او را به فردی محبوب در شهر میلان تبدیل کرد.

سفر به منچستر و پذیرفتن هدایت تیم آبی پوش این شهر باعث شد تا آنها شاهد اولین جام معتبر باشگاه پس از 35 سال باشند. سرمربی ایتالیایی موفق به کسب قهرمانی پرمیر لیگ با منچستر سیتی پس از 44 سال شد تا این بار قسمت آبی پوش شهر منچستر بر بام لیگ جزیره تکیه بزند. همچنین سیتی موفق به کسب جام خیریه (کامیونیتی شیلد) نیز شد تا ویترین افتخارات پربارتری برای باشگاه به وجود بیاید.

ایستگاه بعدی گالاتسرای بود. مانچینی، بمانند فیورنتینا در ایتالیا، این بار در ترکیه جانشین فاتح تریم شد و قهرمانی جام حذفی را با گالا کسب کرد.

بار دیگر به اینتر بازگشت و این بار جانشین والتر ماتزاری شد اما اختلاف با مدیران باشگاه مانچو را به سمت درهای خروجی کشاند. به زنیت سن پترزبورگ رفت تا در سال 2018 به عنوان سرمربی تیم ملی کشورش انتخاب شد.

لاجوردی پوشان زیر نظر روبرتو مانچینی فقط دو بار طعم تلخ باخت را چشیده‌اند و آمار خوبی از خود به جای گذاشتند. ایتالیا فقط یکبار بر بام اروپا ایستاده و آخرین قهرمانی آنها به جام جهانی 2006 بازمیگردد. حال ایتالیایی‌ها در صدد کسب پیروزی در بازی فینال یورو با مانچو و تجربه دومین قهرمانی تاریخ خود در این رقابت‌ها هستند.

 

به نظر شما کدام سرمربی جام را به بازیکنان و هموطنانش هدیه خواهد کرد؟